Les Festes del Carme arrenquen aquest dijous 6 de juliol amb tots els actes més sentits d'aquestes dates a Porto Cristo

04-Juliol-2023

Les Festes del Carme de Porto Cristo arrenquen aquest dijous 6 de juliol amb el pregó de festes a les 20 h a càrrec del Grup d’Excursionistes Els Falcons, que enguany compleix quinze anys. Una hora abans, el Cercavila amb la Banda de Tambors de Porto Cristo donarà el ‘sus’ a les festes amb un recorregut que partirà de la plaça del Carme i arribarà a la Delegació municipal.

Les festes s’han preparat en col·laboració estreta amb les entitats i associacions, a més de la Junta de Districte de Porto Cristo i tendran lloc entre el 6 i el 23 de juliol, un fet que el batle de Manacor, Miquel Oliver, ha destacat. «Aquí és demostren les ganes que té la gent de Porto Cristo de fer festa», ha dit. En aquest sentit, la delegada de Porto Cristo, Antònia Llodrà, ha anunciat una de les novetats més esperades d’aquesta edició: la recuperació de la Cursa Nocturna de Porto Cristo, que torna després d’uns anys sense haver-se celebrat. «L’Associació Jove de Porto Cristo Pescatruis s’ha volgut posar al capdavant de la Cursa Nocturna, fet que agraïm i que és motiu d’alegria», ha apuntat Llodrà. La Cursa Nocturna tendrà lloc el proper dijous 13 de juliol a partir de les 19 h i des d’aquest dimarts 4 de juliol ja es poden comprar les camisetes a l’Oficina municipal de Porto Cristo, de 16.30 h a 19 h (dies 4,6,10 i 12) i de 10 h a 13 h (8 de juliol), fins que s’acabin.

Les Festes del Carme 2023 compten amb tots els actes «típics» d’aquestes dates, com ara la Fira Nocturna, que tendrà lloc aquest divendres 7 de juliol al passeig de la Sirena, la plaça de l’Aljub i els carrers de Sant Jordi i de Sant Lluís; el Memorial Francesc Ramis; o la processó de les barques, el dia de la Mare de Déu del Carme, entre d’altres.

Tornen també les visites guiades ‘Coneguem el nostre poble’, amb les rutes Els tresors de Porto Cristo: els vestigis patrimonials del poble, a càrrec de Lourdes Melis; i La Guerra Civil a Porto Cristo. Memòria del desembarcament de Bayo i la repressió franquista, a càrrec de Maria Eugènia Jaume i Lourdes Melis. Una iniciativa que «ens permet conèixer el nostre poble», ha afirmat Antònia Llodrà.

Completen el programa de festes la Final del III Premi Ciutat de Manacor de Música d’Autor Guillem d’Efak; Horabauxa i Revetla; concerts; teatre; castells; ball; esports i activitats per als més petits. Clourà les festes el Gran castell de focs d’artifici el diumenge 23 de juliol a les 23.45 h, just després del Correfoc a càrrec de Manafoc que a partir de les 22.30 h encendrà Porto Cristo.

 

PROGRAMA COMPLET